Zajímá Vás využití otevřených dat v zemědělství, vzdělávání, životním prostředí, územním plánováním, cestovním ruchu, turistice nebo dopravě? Chcete znát možnosti, jak využít otevřená data ve vlastních aktivitách a aplikacích? Chcete se seznámit s moderními trendy v oblasti prostorových dat?
Situace spojená s pandemií COVID-19 nám bohužel neumožňuje předat Vám tyto informace osobně prostřednictvím každoročně konané akce Pražský týden velkých a otevřených dat, a proto jsme se rozhodli změnit formát této akce na online událost nesoucí název Otevřené jaro.
V rámci tohoto čtyřměsíčního “webinářového maratonu” Vás budeme pravidelně každé úterý v čase 13:00 seznamovat s možnostmi, jak využít otevřená data a dostupné aplikace pro potřeby zemědělství a dalších odvětví.
Ve druhé polovině tohoto maratonu budeme také organizovat tradiční INSPIRE Hackathon, kde budete mít možnost vyzkoušet si prakticky nové technologie a kdy naše infrastruktury budou otevřeny také vývojářům. Již nyní jsme otevřeni Vašim nápadům a rádi Vaše myšlenky zařadíme mezi cíle tohoto hackathonu.
Tímto Vás srdečně zveme na první 3 lednové webináře konané v rámci akce Otevřené jaro 2021:
Webinář 1: Tvorba mapových podkladů pro variabilní aplikace v precizním zemědělství pomocí webového nástroje
12.1.2021, 13:00
Jedním ze způsobů, jak zvýšit efektivitu hospodaření na zemědělské půdě jsou variabilně provádění pěstební zásahy využívající technologie precizního zemědělství. Ty jsou prováděny na základě mapových podkladů, které vychází z mapování nevyrovnanosti půdy a zohledňují dlouhodobé relativní variability výnosů v různých částech pozemku, takzvaných produkčních zónách.
Na prvním lednovém webináři se stručně seznámíme s principem vytváření map produkčních zón zohledňující dlouhodobou variabilitu výnosů pomocí využití volně dostupných dat dálkového průzkumu země a ukážeme si webový nástroj, který slouží k vytváření aplikačních map pro využití v zemědělské technice na základě takto získaných map produkčních zón.
Webinář 2: Sdílení prostorových dat – ukázka QGIS LayMan Pluginu a HSLayers-NG webové technologie
19.1.2021, 13:00
Máte na svém počítači prostorová data, která chcete mít dostupná i online ať pro sebe anebo je sdílet ostatním?
Na tomto webináři si ukážeme jednoduchou cestu, jak využít otevřené nástroje a technologie k publikování mapových vrstev nebo celých kompozic online. Využijeme k tomu plugin do desktopového softwaru QGIS nazvaný “LayMan QGIS Plugin”, pomocí něhož lze snadno nahrát prostorová data na server. Data si pak zobrazíme v online mapové aplikaci založené na knihovně “HSLayers-NG”. Tato online mapa může navíc fungovat také jako publikační nástroj a můžeme s ní data nahrávat i bez softwaru QGIS.
Na webináři se dozvíte nejen to, ale také se krátce podíváme, jak tyto služby fungují. Ukážeme si, že jsou zcela zdarma a především, jak postupovat, abyste i Vy mohli sdílet data, a naopak využívat data od jiných uživatelů.
Program webináře:
- Architektura pro sdílení dat za použití bezplatných nástrojů
- Ukázka pluginu v softwaru QGIS aneb jak vytvořit mapovou kompozici a nahrát ji na server
- Ukázka HSLayers-NG technologie aneb jak zobrazit data z pluginu anebo si i vytvořit novou mapu přímo ve webovém prohlížeči
- Otázky & Odpovědi
Webinář 3: SensLog – řešení pro integraci senzorů a správu senzorových dat
26.1.2021, 13:00
Poslední lednový webinář představí otevřené komplexní řešení pro integraci a správu senzorových dat z různých zdrojů. Aplikace SensLog je vyvíjena komunitou vývojářů více než 10 let a je využívána nejen ve výzkumných projektech, ale také v komerčních aplikacích v dlouhodobém sběru a správě dat. Postupně kolem samotné aplikace SensLog vzniká celá sada komponent, které rozšiřují funkcionalitu původní aplikace především z hlediska interoperability řešení, ale také z pohledu analytických možností zpracování surových senzorových dat. Interoperabilita aplikace je cílena na standardy vydávané konsorciem OGC, ale jednotlivé konektory umožňují sbírat data od různých poskytovatelů dat z proprietárních úložišť.
Aplikace SensLog umožňuje vytvořit webové řešení pro jednotlivé senzorové kampaně,
ale i komplexní integrační řešení v cloudovém prostředí.
Program webináře:
- SensLog – představení konceptu a využití aplikace
- Systém SensLog Connectors – zajištění interoperability
Webináře budou zcela otevřené a před každým bude publikován odkaz, prostřednictvím kterého budete moci webinář sledovat živě. Přesto doporučujeme se registrovat předem na adrese https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEhGpnWe-DPMkc4PHvRc0m-dw87CiNgJeuSodHfj6qNEs5VQ/viewform
To nám umožní s Vámi lépe komunikovat naše novinky. Veškeré webináře budou v češtině a budou zveřejněny na YouTube.
Partneři akce: